تــسبــیــح مـــــلائـــــک
پدافند سایبری حضرت ولیعصر (عج)
خطبه 16 نهج البلاغه(ترجمه محمد دشتی)


اعلام سیاست‏هاى حكومتى

آن چه مى‏گویم به عهده مى‏گیرم، و خود به آن پاى بندم  كسى كه عبرت‏ها براى او آشكار شود، و از عذاب آن پند گیرد، تقوا و خویشتن دارى او را از سقوط در شبهات نگه مى‏دارد. آگاه باشید، تیره روزى‏ها و آزمایش‏ها، همانند زمان بعثت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم بار دیگر به شما روى آورد. سوگند به خدایى كه پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم را به حق مبعوث كرد، سخت آزمایش مى‏شوید، چون دانه‏اى كه در غربال ریزند، یا غذایى كه در دیگ گذارند به هم خواهید ریخت، زیر و رو خواهید شد، تا آن كه پایین به بالا، و بالا به پایین رود، آنان كه سابقه‏اى در اسلام داشتند، و تاكنون منزوى بودند، بر سر كار مى‏آیند، و آنها كه به ناحق، پیشى گرفتند، عقب زده خواهند شد.2 فضائل اخلاقى امام علیه السّلام

به خدا سوگند، كلمه‏اى از حق را نپوشاندم، هیچ گاه دروغى نگفته‏ام، از روز نخست، به این مقام خلافت و چنین روزى خبر داده شدم. آگاه باشید همانا گناهان چون مركب‏هاى بد رفتارند كه سواران خود (گناهكاران) را عنان رها شده در آتش دوزخ مى‏اندازند. اما تقوا، چونان مركب‏هاى فرمانبردارى هستند كه سواران خود را، عنان بر دست، وارد بهشت جاویدان مى‏كنند. حقّ و باطل همیشه در پیكارند، و براى هر كدام طرفدارانى است، اگر باطل پیروز شود، جاى شگفتى نیست، از دیر باز چنین بوده، و اگر طرفداران حق اندكند، چه بسا روزى فراوان گردند و پیروز شوند، امّا كمتر اتّفاق مى‏افتد كه چیز رفته باز گردد.

مى‏گویم: «كلمات امام علیه السّلام پیرامون حق و باطل، از سخنان نیكویى است كه كلام كسى از سخن سرایان به آن نخواهد رسید، و بیش از آن چه كه ما در شگفت شویم، شگفتى، برابر آن فرو مانده است، در این كلمات امام علیه السّلام ریزه كاریهایى از فصاحت است كه نه زبان قدرت شرح آن را دارد، و نه انسانى مى‏تواند از درّه‏هاى عمیق آن بگذرد، این اعتراف مرا كسانى كه در فصاحت پیشگامند و با سابقه، درك مى‏كنند.»

3 سرگردانى مردم، و ضرورت تقوا

آن كس كه بهشت و دوزخ را پیش روى خود دارد، در تلاش است. برخى از مردم به سرعت به سوى حق پیش مى‏روند، كه اهل نجاتند، و بعضى به كندى مى‏روند و امیدوارند، و دیگرى كوتاهى مى‏كند و در آتش جهنّم گرفتار است. چپ و راست گمراهى، و راه میانه، جادّه مستقیم الهى است كه قرآن و آثار نبوّت، آن را سفارش مى‏كند، و گذرگاه سنّت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم است و سرانجام، بازگشت همه بدان سو مى‏باشد .

ادّعا كننده باطل نابود شد، و دروغگو زیان كرد، هر كس با حق در افتاد هلاك گردید. نادانى انسان همین بس كه قدر خویش نشناسد. آن چه بر أساس تقوا پایه‏گذارى شود، نابود نگردد. كشتزارى كه با تقوا آبیارى شود، تشنگى ندارد. مردم به خانه‏هاى خود روى آورید، مسائل میان خود را اصلاح كنید، توبه و بازگشت پس از زشتى‏ها میسّر است. جز پروردگار خود، دیگرى را ستایش نكنید و جز خویشتن خویش دیگرى را سرزنش ننمایید.برچسب ها: نهج البلاغه، ترجمه خطبه 16 نهج البلاغه، احادیث، روایات، حضرت علی ع، احادیث حضرت علی ع، روایات حضرت علی ع، امیرالمومنین ع، امیرالمومنان، حیدر کرار، مولا متقیان،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 15 خرداد 1392 توسط حمیدرضا (مهیار) ق
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات